во ,

Винтиџ фотографии од нашите баби и дедовци, полни со необјаснива романтика од минатиот век

Тешко е да ги замислите вашите баба и дедо во цутот на младоста. Сепак, останува само да се отвори семејниот фото албум и се си доаѓа на свое место: и тие некогаш биле млади, сакани, сонувале, создавале семејства и ја пишувале приказната за својот живот. А бидејќи тогаш не постоеја фотошоп и ретуширање, можеме со сигурност да кажеме дека нивната природна убавина буквално не воодушевува. Ова е магијата на винтиџ фотографијата.

„Џесика Алба е мојата втора братучетка, а сликата е нашата баба Изабел Мартинез. 1940 година“.

„Баба ми била келнерка во 60-тите. Еве ја во униформата што дедо не ја сакаше, но таа продолжувала да ја носи.“

„Мојата баба изгледа како филмска ѕвезда, 1940 година“.

„Свадбена фотографија на моите баба и дедо од Мексико, 1955 година“.

„Мојата баба во 1930-тите. Имаше многу браќа и тоа имало големо влијание на нејзиниот стил. Таа ме научи да се потпирам само на себе“.

„Мојата баба, Шпанија, 1958 година“.

„40 години подоцна, овој насилник ми ја врзуваше косата и си играше со мене и моите кукли. Ова е мојот дедо, за време на Втората светска војна“

„Моите баба и дедо во доцните 70-ти. Ова е дефинитивно нивната омилена фотографија“.

„Мојот дедо во 1951 година Покрај тоа што изгледал како филмска ѕвезда, тој е и еден од најкул и најубавите луѓе што некогаш сум ги сретнал“.

„Мојата мексиканска баба во Акапулко. Нејзиниот татко бил Евреин од Одеса, а нејзината мајка била ќерка на француски имигранти. 50-тите“

„Мојата баба на плажа во 1945 година. Таа сакаше да ги фрли тие стари фотографии бидејќи мислеше дека нема нешто посебно во нив“.

„Мојот дедо беше советски борбен пилот, 1968 година“.

„Најди девојка која ќе те гледа како што баба ми го гледала дедо ми. Баранкила, Колумбија, 1950 година“.

„Мојата млада баба гордо позира со својата вечера. Кон крајот на 40-тите“

„Мојот многу атрактивен пра-вујко непосредно пред да замине за Нормандија во 1944 година“.

„Мојата баба во Мајами во 1962 година. Никогаш не ја запознав, но се надевам дека, како нејзин имењак, сум толку кул“.

„Мојата баба во 1943 година“.

„Моите баба и дедо во 70-тите. Баба ми го испрати ова со натпис „стари хипици“

„Во 2012 година купив мотор. Никој во семејството не го одобри ова освен баба ми. Бев изненаден. А потоа ми ја покажа оваа фотографија од Италија направена по Втората светска војна“.

„Мојата баба во 1947 година“.

„Мојот дедо изгледал како вистински модел, 1948 година“.

„Моите баба и дедо на денот на нивната свадба, 1950 година“.

„Моите баба и дедо во 1958 г. И двајцата работеле на фарма во Калифорнија. Тој не знаел англиски, а таа не знаела шпански, но сепак се заљубиле“.

„Баба ми на оваа слика има 4 месеци. Нејзиниот татко направил се што можел за да го измие јагленот од рацете. 1951 година“.

„Прабаба ми и прадедо ми. Тие се венчале во 1901 година“.

„Мојот дедо роден во 1919 година со неговиот дедо роден во 1860 година“.

„Ѕвездата на немиот филм Долорес Костело во 1928 година, баба на Дру Баримор“.

„Татко ми прави селфи и користи гранка за да го активира блендата на камерата. 1957 година“.