во

12 Факти за животот во Турција кои не изненадија денес

Многумина од нас се навикнати да ја замислуваат Турција како туристичка земја со прекрасни плажи, удобни хотели и разновидна храна. Овде сè е толку приспособено за летувалишта што ретко кој размислува за секојдневниот живот на жителите. Но, Турција е земја во која се почитуваат традициите, а во исто време и модерниот живот.

Во Турција има 2 типа јавни тоалети

Постојат 2 типа на јавни тоалети. Тие се разликуваат по тоалетни шолји: обични и подни. Вторите се сметаат за постара верзија. На нив треба да чучнеш. Ова може да изгледа вознемирувачки за некој кој е навикнат на обичен тоалет, но всушност е похигиенски.

 • Новиот аеродром во Истанбул. Дали би влегле лево или десно?

Гостите кои влегуваат во куќата ги оставаат чевлите на прагот

Чевлите се собуваат пред да влезат во станот, најчесто едноставно се оставаат во влезот или на улица. Затоа, поминувајќи го прагот на турскиот дом, важно е да се биде свесен за ова. Речиси секој турски дом има неколку пара гостински влечки, но можете да си донесете свои, тоа нема никого да изненади.

 • Како и сите Турци, почнав да ги соблекувам чевлите пред влезната врата за да не внесам ѓубре во куќата. За да ги почитува гостите додека пие чај на балконот, грижливата домаќинка треба да ги сврти чевлите на гостите со предниот дел надвор, за да им биде поудобно за обување.

Сите жени се сметаат за убави, но убавината е од различни видови.

 • Турчинките се многу елегантни, половина од нив носат чизми на сите временски услови.
  Во Европа многу е лесно да се препознаат Турчинките по овие карактеристични чизми.
 • Ако имате светла кожа, светли очи и прав мал нос, вие сте убави. Ако имате темна кожа, темни очи и прав нос, вие сте турска убавица. Во двата случаи, камионите и автомобилите ќе ви свират на улиците извикувајќи „Машала!“. Накратко, во Турција е лесно да се биде убав.

Турските мажи се многу импулсивни и страсни обожаватели

 • За Турчин, една средба е доволна за да се изјасни за сериозноста на неговите намери: да предложи моментален состанок, да се ожени или да оди директно дома. Во исто време, во 99% од случаите турските мажи се искрени во своите намери. Барем конкретно во моментот кога ќе ја признаат својата љубов и ќе запросат на првиот состанок. Можеби инстинктот на сопственик, развиен кај Турците доста силно, функционира.
 • Мојот сопруг дојде дома со рапав глас и возбуден поглед, целиот црвен – бидејќи неговиот омилен фудбалски тим го освоил фудбалскиот шампионат.

Овде живеат гостопримливи луѓе

 • Најголем културен шок за мене беше пријателството и емпатијата на луѓето. Прашав еден дечко како да стигнам до амамот, што го најдов во брошура. Ми рече да не одам таму: тоа е туристичка замка. Ме однесе во ВИСТИНСКА турска бања. Зборуваше турски со сопствениците, ми ги преведе ценовниците и добив одлична услуга по пониски цени отколку што нудеа туристичките агенции.
 • Во Турција е лесно да се чувствувате како интересен соговорник, бидејќи учтивоста на Турците не познава граници. Знаат да седат и со насмевка водат лесен разговор за се на светот и слушаат како соговорникот да зборува за нешто важно. Се случува и вака: слушаш нешто пријатно за себе, со кое не можеш да не се согласиш. И тогаш одеднаш излегува дека луѓето овде комуницираат едноставно на тој начин.
 • Каде и да одевме, луѓето срдечно и весело ги поздравуваа моите деца и ми даваа нешто: чоколадо, бонбони, па дури и пакет хартиени салфетки кога не можеа да најдат ништо поубаво. Тоа длабоко ги допре нашите срца. Мојата 7-годишна ќерка постојано ме прашува да ја однесам на местото каде што луѓето се „љубезни и дарежливи“ кон децата. Вакво нешто не сме доживеале во ниту една друга земја во која сме биле.

Турците имаат свој став кон сообраќајот

„Турција изгради нови стрмни сини патишта! На нив возат и некои велосипедисти, но ние им даваме сигнали и ги вадиме од патот. Проблемот е решен“.

 • Возењето во Турција е многу специфично. Во земјава има сообраќајни правила, но тие не се почитуваат секогаш. Сообраќајот во Истанбул наликува на повеќе брауново движење во тродимензионален простор поради планинскиот терен на градот. Претакнување, трчање на црвено светло, вртење на недозволени места – ова е вообичаено. Јас бев единствениот во градот што даваше жмигавец!

Тука сакаат мачки

Луѓето седат на тротоар за да не ја вознемируваат заспаната мачка на автобуската станица.

 • Добро е да си мачка во Истанбул. Можеби најтолерантен град кон судбината на уличните животни. Во многу негови делови не само што има хранилки, туку и цели куќи се уредени за животни. Турците со задоволство ги хранат своите улични соседи.
 • Најсреќни се оние мачки кои живеат во хотели со пет ѕвездички ол инклузив. Еве што прочитав во брошурата што ја прелистав во мојата соба: „Нашиот хотел има куќа за мачки. За нив е обезбедена специјална храна, затоа ве молиме да не носите храна надвор од главниот ресторан.

Воопшто нема парно

 • Големото изненадување во Турција е за оние кои се навикнати на парно греење. Честопати мештаните се пошегуваат со мене: како на човек од Сибир му е ладно во Мерсин? А Турците во Мерсин зиме се шетаат во некакви тенки јакни. Ретко ќе видите некој да носи капа. А капата е повеќе елемент на стил, а не нешто што штити од студ. Дури и во турските куќи има 2 типа топли ќебиња. Ќебе за есен и јорган за зимски ноќи.
 • Во оние области на Турција каде што е навистина студено (регионот на Црното и Мраморното Море), има централно греење со гас. Многу станови имаат индивидуални котли и нема проблеми со греењето. Освен, секако, огромните сметки за парно.

Овде не слават родендени.

 • Откако се преселив во Турција, многу брзо исчезна чувството за празниците на кои сме навикнати (Нова година, Божиќ, Велигден). Дури и на мојот роденден, речиси никој од моите турски роднини не ми честита. И веќе не ме чуди тоа.

Овде пијат многу чај

 • Чајот не е само пијалок, туку повод да се собереме за да прославиме моменти со саканите или едноставно да покажеме колку се грижиме за оние со кои пиеме чај.
 • Турците не си го планираат животот, живеат денес и сега. Сега седиме – добро е, сонцето сјае, чајот во чајникот е топол – се е супер. Кои се плановите, зошто? Ситуацијата ќе се смени за час, ако се јави таткото, брат, свекрва или заврне, тогаш ќе му ја мислиме. Да се ​​размислува за нешто однапред, барем еден чекор понапред – такво нешто нема.
 • Она што сè уште ме нервира во Турција е долготрајното пиење чај. Зборуваат за се и ништо: соседи, многу роднини, политика, кој копа градина. Имаше моменти кога луѓето не посетуваа по 5-6 часа.

На турските свадби не е обичај да се подарува цвеќе

 • Во Турција не е вообичаено да се даваат свадбени букети. Но не, тоа не значи дека воопшто нема цвеќиња. Турците се навикнати да ги украсуваат сите свечени настани со венци. Мене ми личат на погреби. На венчињата се прикачени ленти со имињата на донаторите. На нашата свадба имавме и неколку такви венци, фала богу, стоеја само пред влезот во салата.
 • Турските свадби се преполни и тука не функционира принципот „само најблиските“. На прв поглед може да изгледа дека повеќето од гостите немаат никаква врска со прославата. На втор поглед исто така. На пример, една пријателка на сестрата на младоженецот дојде на нашата свадба со нејзината мајка, бидејќи младите девојки не треба да присуствуваат на такви настани без придружба. Имаше луѓе кои не ги ни познававме.

Во Турција кафето е повеќе од обичен пијалок

Турција не само што стана трендсетер за кафе, бидејќи благодарение на оваа земја кафето стана популарна низ цела Европа. Постои дури и легенда според која првото кафуле во светот се појавило во Истанбул. Но, во Турција постојат дури и посебни традиции поврзани со кафето и бракот.

 • Еден ден видов видео што го објави мојот студент. На него девојка држи послужавник со неколку шолји турско кафе. Првата чаша му ја дал на пријателот, па на татко и, па на родителите. А потоа го покажува лицето на својот пријател кој изгледаше како да ќе поврти, додека другите изгледаа нормално. Го испи кафето во една голтка и избрзана насмевка. Сите ракоплескаат и викаат со задоволство. Јас сум збунет. Но, тогаш дознав дека таа се мажи за него и дека постои традиција според која на потенцијалниот младоженец му се служи кафе со сол за да се тестира неговата љубов кон невестата.

Бонус: кориснички приказни

Еве колку шампон видовме во хотелска соба во Турција, откако оставивме бакшиш од 3 долари.

Со другарка сме на одмор во Турција. Секоја вечер одевме во дискотека каде што еден човек продаваше рози. Така, тој постојано и носеше цвеќиња на мојата девојка од различни момци. Или една роза или огромни букети. За време на целиот одмор никој ништо не ми даде. Последниот ден, продавачот, сега пријател, доаѓа кај нас, посегнува по едно цвеќе и ми го подава. На моето прашање од кого, тој гордо одговара „Од мене е“. Продавачот на цвеќиња ме сожали.