во

13 Познати актери кои одбиле некои легендарни улоги

Сега е тешко да се замисли некој друг во улогата на нашите омилени ликови, но некогаш продуцентите и режисерите сакаа да ангажираат сосема различни актери. Замислете го Форест Гамп со лицето на Траволта или Роуз од Титаник со русата коса на Гвинет Палтроу. Немавме поим за оваа можност додека не дознавме дека тие ги одбиле овие улоги.

Форест Гамп: Џон Траволта – Том Хенкс

Малкумина знаат дека во 1994 година Џон Траволта се соочи со тежок избор: да игра во филм на Тарантино или да ја преземе главната улога во филмот „Форест Гамп“. И покрај тоа што „Форест Гамп“ доби 6 Оскари, Траволта воопшто не жали за својот избор, бидејќи на светот му подари херој како Винсент Вега.

Wonder Woman: Анџелина Џоли – Гал Гадот

Сега, кога ќе слушнеме Wonder Woman, пред нашите очи се јавува Гал Гадот. Меѓутоа, кога Џос Видон работел на овој лик, само Анџелина Џоли ја гледал како Дијана. Креаторот на „Бафи убиецот на вампири“ смета дека Џоли најдобро одговара на ликот на божицата на Амазон.

  • „За мене Wonder Woman е Анџелина Џоли. Таа поминува многу време летајќи. Таа работи во многу земји. И таа е шокирана од тоа како луѓето се однесуваат едни со други“. – Џос Видон

Роуз: Гвинет Палтроу – Кејт Винслет

Многумина сакале да ја добијат главната женска улога во „Титаник“, па режисерот морал да избере од дури стотина актерки. Како резултат на тоа, изборот паднал на Гвинет Палтроу, но актерката одбила поради несогласувања со режисерот. На почетокот Винслет не изгледаше како баш соодветен кандидат, но по долго размислување Џејмс Камерон дал зелено светло.

Rogue: Кит Винслет – Ана Пакин

Ѕвездата на „Вистинска крв“ Ана Пакин играше девојка мутант во блокбастерот „Икс-мен“, објавен во 2000 година. Сега е тешко да се замисли некој друг во оваа улога, но првично претставниците на 20th Century Fox сакале да видат постар херој и ја поканиле Кејт Винслет. Меѓутоа, таа одбила.

Лолита: Натали Портман – Доминик Свејн

Во 1997 година, на младата ѕвезда Натали Портман и било понудено да ја игра Лолита во филмската адаптација на романот на Набоков, но веднаш одбила бидејќи не сакала да игра таква улога. На екранот ја замени Доминик Свејн. Портман подоцна ја објаснила својата одлука во едно интервју.

  • „Не сакав да го направам тоа. Не ми се чинеше како што треба во тоа време. Имав 13-14 години, имаше експлицитни сцени. Не сакав да ја играм таа улога и не сакам денес“. – Натали Портман

Леонард: Меколи Калкин – Џони Галецки

На Маколи Калкин му била понудена улогата на Леонард неколку пати, но актерот неизбежно ја одбивал: не му се допадна заплетот на серијата. Џони Галецки на крајот ја добил улогата. Калкин е целосно свесен колку пари изгубил, но тврди дека не се кае.

  • „Би имал стотици милиони долари во моментов доколку се согласев. Но, во исто време би ја удирал главата во ѕид“. – Маколеј Калкин

Мичи: Селена Гомес – Деми Ловато

„Камп рок“ е популарна тинејџерска комедија во САД. Таа и донесе слава на актерката и пејачка Деми Ловато. Филмското студио Дизни ја понудила оваа улога на Селена Гомез, која можеше да ги покаже своите вокални способности во кино, но таа одбила: одлучила дека нема доволно ниво на актерски вештини.

Наполеон Соло: Том Круз – Хенри Кавил

Кој не сонува да глуми во филм за Гај Ричи? Најпрво режисерот го видел во главната улога во акционата комедија „Man From U.N.C.L.E.“ – Џорџ Клуни. Но, повредата на грбот го спречи да снима. Меѓу кандидатите биле и Роберт Патинсон, Мет Дејмон и Кристијан Бејл.

Изборот на Гај Ричи сепак паднал на Том Круз, кој прво дал согласност, а потоа одбил поради неговата работа во блокбастерот „Невозможна мисија: Rogue Nation“. Така, улогата му припаднала на Хенри Кавил.

Кетрин Трамел: Мишел Фајфер – Шерон Стоун

Мишел Фајфер, во тоа време, ја одбила понудата на Пол Верховен да глуми во Basic Instinct. Пред неа, друга ѕвезда – Ким Бесинџер, му кажа „не“ на режисерот. Потрагата по актерка за главната улога продолжила. Потоа Шерон Стоун се зафатила со таа улога. Како резултат на тоа, актерката станала позната низ целиот свет благодарение на една улога!

Ноа Калхун: Џорџ Клуни – Рајан Гослинг

Рајан Гослинг се занимава со глума уште од дете, но улогата во The Notebook му донесе вистинска слава. Прво Ноа требало да го глуми веќе познатиот Џорџ Клуни. И речиси почнал да снима, се откажал во последен момент.

Клуни признава дека веќе бил навикнат на улогата на Ноа, но проблемот дошол од холивудскиот ветеран Пол Њуман, кој го толкувал Ноа во длабока старост. Клуни сфатил дека по ништо не личи на Њуман.

  • „Тој е еден од најзгодните момци што некогаш ќе ги видите. Се сретнавме (повторно) и му реков: „Не можам да играм со тебе. Јас не сум како тебе. Ова е лудост“ – Џорџ Клуни

Лидија Диец: Сара Џесика Паркер – Винона Рајдер

Името на Тим Бартон сега е бренд. Кога луѓето купуваат билети за неговите филмови, отприлика знаат што ќе видат: нешто готско, со елементи на бајка и чуден хумор, но привлечно. Снимањето со Бартон е речиси 100% успех за еден актер. Но, не било секогаш така.

Улогата на Лидија во „Beetlejuice“ ја одбиле многу актерки, меѓу кои и Сара Џесика Паркер. Како резултат на тоа, Џулиет Луис го поминала кастингот. Но, Тим Бартон ја видел младата Винона Рајдер како игра во тинејџерската драма Лукас и ѝ ја дал улогата.

Агент Скали: Памела Андерсон – Џилијан Андерсон

Продуцентите на серијата не сакаа да ја земат Џилијан за улогата на Скали, туку Памела. Денес е невозможно да се замисли славниот агент во улога на русокоса со облини, но тогаш Памела Андерсон беше многу популарна и овој избор изгледал добар за креаторите на серијата.

Џанго Фримен: Вил Смит – Џејми Фокс

Вил Смит работел блиску на концептот на шпагети вестернот Django Unchained со Квентин Тарантино, но тие не се согласиле околу идејата. Смит рекол дека сака да ја долови најголемата љубовна приказна што Афроамериканците некогаш ја виделе. Но, неговото место го зазеде Џејми Фокс и филмот собра неколку „Оскари“.

  • „Разговаравме, се сретнавме, поминавме часови на тоа. Толку многу сакав да го снимам овој филм! Но, сметав дека тоа треба да биде љубовна приказна, а не приказна за одмазда. Не верувам во насилството како одговор на насилството. Кога ќе го погледнам, си помислувам: „Не, не, не. Мора да е за љубов“. – Вил Смит

Вивијан: Мишел Фајфер – Џулија Робертс

Главната улога во „Убава жена“ им беше понудена на многу познати личности. Но, на пример, Дерил Хана кажала дека оваа улога е понижувачка за жените. Исто така, друга ѕвезда, Мишел Фајфер, одбила да учествува во снимањето. Таа го известила режисерот дека не и се допаѓа тонот на сценариото. И ако Фајфер се согласеше, тогаш Вивијан, најверојатно, ќе беше русокоса.

Но, младата и релативно непозната Џулија Робертс решила да се обиде. Имало очигледна „хемија“ помеѓу Ричард Гир и Џулија кога првпат се сретнале. Но Гир сакал да излезе од филмот и требало да го стори тоа, тогаш Робертс го замолила: „Те молам кажи да“. И тој се согласил.