во ,

17 Луѓе кои не треба да се пуштаат во кујна

Готвењето и сите вклучени процеси не се лесна задача. И остануваме со впечаток дека самата судбина само им вика на нашите херои денес дека е подобро да не се приближуваат до оваа просторија. За среќа, тие не се срамежливи и ги споделуваат своите киксови со цел интернет.

“Нешто тргна наопаку. Целиот ходник беше полн со чад. Време е да се запишете на час по готвење“.

И со меленото месо не е така лесно…

„Животот не ме подготви за ова! Ми се заглави чинијата во тавата…”

Кога сте премногу мрзливи да го изчистите шпоретот.

„Кога ми стана досадно само да пијам чај… Ми требаше половина час“.

„Заборавив да ставам сода во тестото, но после 2 колачиња се вразумив. Ова е за оние кои отсекогаш сакале да знаат каква улога игра содата во печењето.”

„Ја замолив мојата пријателка да ми направи макарони со сирење.“

“Изпржив јајце”

„Тоа непријатно чувство кога ги варите тестенините и по 5 минути бркате во корпата да видите на опаковката колку минути се варат.”

„Утрото го видов рецептот, решив да го пробам… Дали ме бидува за готвач?

„Купив многу и готвев многу, но бев толку исцрпена што го преспав моментот кога требаше да ја извадам тавата од рерната.

„Со нетрпение чекав да ми се свари лебот од месо. Се слушна силен тресок. Дојдов и го затекнав ова“.

„Се обидов да зготвам ориз во микробранова печка, но истурив премалку вода.”

„Мајката на мојот пријател мислеше дека кроасаните сами ќе се виткаат додека се печат.”

„Ме замолија да направам пица. Изгледа дека нема повеќе да ме молат“.

„Мојата сопруга излезе, а ја пробав да готвам. Испратете помош!“

„Не можам да готвам, а жена ми рече: „Направи си сендвич“. Барем пробав.”