во ,

18 Карактеристики за животот во Грција кои странците често не ги разбираат

Првите асоцијации што се појавуваат кога се споменува Грција се Зевс, Одисеја и грчка салата. Оваа земја е идеално место за рекреација и живот. Овде сонцето сјае 300 дена во годината, може да се плива во 4 мориња, а мештаните се дружељубиви и гостопримливи. Сепак, како и секоја друга земја, Грција има свои чуда и нијанси.

1. Во Грција нема ритуални сали за брак

Во Грција можете да се венчате на два начина: во Димархио (област на градското собрание) и во црква. Покрај тоа, ако во првиот случај бракот не е придружен со раскошна прослава, тогаш свадбата се одвива без церемонии. Невестата и младоженецот едноставно велат да и ги потпишуваат формуларите. Целата процедура трае не повеќе од 5 минути.

Меѓутоа, ако сакате да ги крстите вашите деца, ќе мора да склучите црковен брак, бидејќи грчката епархија не ги признава синдикатите склучени само пред законот.

Патем, Грците не брзаат да основаат семејства. Младите обично се мажат по 30 години, а првото дете го добиваат на околу 35 години.

2. На жената и е тешко да го земе презимето на сопругот

Речиси е невозможно да се земе името на сопругот по свадбата. Наместо тоа, можете да се обидете да го направите тоа на суд, но врз основа на многу добри причини. „Кога се омажив за Грк, сакав да го земам неговото презиме. Замислете го моето изненадување кога дознав дека тоа е законски невозможно“. Ова е многу вообичаен цитат од форуми каде што странците разговараат за особеностите на грчкиот семеен законик. Во овој случај, можете да поднесете барање за да имате право на двојно презиме. Ова исто така ќе потрае многу време и ќе чини пари. И воопшто не е сигурно дека ќе ви одговорат позитивно. На децата може да им се даде презиме или од таткото или од мајката.

Исто така, до 1983 година, во Грција важел закон според кој жените биле обврзани да го носат името на својот сопруг. Меѓутоа, тогаш големиот грчки политичар Андреас Папандреу се заљубил во стјуардесата и поради неа решил да се разведе од сопругата Маргарет Папандреу. Тогаш навредената сопруга изјавила дека „нема да има друга Мадам Папандреу“. Како резултат на тоа, првата дама некако влијаела на законодавците и многу брзо во Грција бил донесен закон со кој било речиси невозможно мажените жени да го земаат името на својот сопруг.

3. Тука се разведуваат многу ретко.

Разводот во Грција е исклучок наместо правило. Институцијата брак е зачувана на секој начин, така што стапката на разводи во земјава е најниска во Европа. За да се разведете, треба да поминете низ многу бирократски процедури и да потрошите многу пари. Патем, според грчките закони, не можете да се разведете ако вашиот брак е помалку од 6 месеци.

Факт е дека за Грците семејството е свето. Тие по правило ја знаат својата генеалогија до 5-ти степен и многу ги ценат семејните врски. Семејните празници во Грција се собир од 100 луѓе со ора и национални песни.

4. Грците сакаат да се бакнуваат

Во Грција е прифатен двојниот бакнеж – по еден на секој образ. Кај мажите, оваа традиција не е помалку распространета отколку кај жените. Се разбира, ова се однесува на познаници и пријатели, но ако сте виделе некого повеќе од еднаш, тогаш тој мисли дека сте добри пријатели, па бакнежите ќе бидат неизбежни. Грците верувале дека на тој начин покажуваат дека припаѓаат на истиот род, нешто како „јас и ти сме од иста крв“.

5. Земјата ги воздугнува децата во култ

Ги сакаат и своите и другите. Многу жени кои се преселиле во оваа земја се изненадени од ваквиот став. Исто така, дел од посетителите се изненадени од реакцијата на Грците за бебињата. Тие не се двоумат да погледнат во количката и да му се насмевнат на детето. Згора на тоа, таквото однесување е карактеристично не само за постарата генерација, туку и за младите.

Но, од гледна точка на законодавството во Грција, не е се така розово. Според законот, ако одите на породилно, имате право на 10 месеци платено породилно отсуство. Потоа можете да земете уште 4 месеци неплатени. Меѓутоа, ако не се вратите на работа по 14 месеци, ќе ја изгубите работата.

6. Сите граѓани имаат право на бесплатна медицинска нега.

Во Грција функционира системот на задолжително здравствено осигурување. Сепак, пристапот до јавна болница е вистинско достигнување: има многу луѓе и огромни редици. Обично потребни се најмалку 2 недели за да се посети специјалист. Затоа, по правило, Грците имаат втора полиса за осигурување од работодавач, со која може да се лекува во приватни клиники. Исто така, некои специјалисти воопшто не се вклучени во задолжителното осигурување – на пример, ова се однесува на стоматолозите.

Многу е веројатно дека општ лекар ќе ви постави дијагноза преку телефон. Односно, пациентот може во секое време да се јави на својот лекар, да каже какви се проблемите, да прикачи фотографија на месинџер и лекарот ќе го консултира преку Интернет.

7. Главниот принцип на Грците – „бавно-бавно“

„Полека-бавно“ е мотото на Грците, кое функционира секогаш и секаде. Секој Грк верува дека има свето право на одмор. Зошто да брзаат? Веројатно овој принцип ја покренал идејата за грчката мрзеливост, но тоа не е мрзеливост, туку слободно време. Едноставно, Грците не се навикнати да живеат водени од максимата: „Не одложувајте го за утре она што можете да го направите денес“. Грците, напротив, ги сакаат зборовите „утре“, „ден за ден“. Односно, се што може да се одложи ќе се одложи.

8. “Трапеза” значи банка

По пристигнувањето во Грција, можеби ќе ве изненади честото појавување на зборот „трпеза“. Меѓутоа, тука нема врска со храната – на грчки е „банка“. Покрај тоа, банките работат од 08:00 до 14:00 часот од понеделник до четврток, до 13:30 часот во петок, а се затворени и за викенди.

Генерално, чудните распореди за работа на различни институции се карактеристични за Грција. На пример, многу продавници овде се отворени или во првата или втората половина од денот. Можете да заборавите на 24-часовните супермаркети. Како по правило, големите продавници се отворени од понеделник до недела до 19:00 часот.

9. Жителите имаат своја сиеста – „мезимери“

Поради топлата клима и традициите во Грција, тие имаат своја сиеста. По правило, Грците го започнуваат денот рано: стануваат во 6-7 часот наутро, но наоѓаат време да спијат попладне. Мештаните сметаат дека сиестата е една од главните причини за нивната долговечност: Просечниот животен век во земјата е 80 години. За време на сиестата, градовите и селата практично умираат, остануваат само туристите. Дополнително, за времето на сиеста се дефинирани „тиши часови“, кога секаква бучава е забранета. Според законот, постојат 2 периоди: за време на летната сезона (1 април до 30 септември) не можете да правите врева од 15:00 до 17:30 часот и од 23:00 до 07:00 часот; во зима (од 1 октомври до 31 март) – од 15:30 до 17:30 и од 22:00 до 07:30 часот.

Станува збор за прилично строги правила, нивното непочитување се поистоветува со нарушување на јавниот ред и мир и се казнува со парична казна.

10. Ова е регион со најмногу земјотреси во Европа.

Во Грција често се случуваат земјотреси, понекогаш и неколку пати месечно, но сериозните катастрофи сè уште се прилично ретки. Последен пат навистина сериозен земјотрес се случил во 1999 година.

Жителите се смирени бидејќи тоа го сметаат за дел од нивниот национален идентитет. Поради земјотреси, дури и во големите градови ретко се среќаваат згради над 6 ката.

11. Грчката салата всушност се нарекува „селска“

Грчката салата, популарна во целиот свет, Грците ја нарекуваат „хоријатика“, односно „селска“. Ова наједноставно брзо јадење се состои од најдостапните производи во Грција: краставици, домати, кромид, маслинки, маслиново масло, оригано и фета. Точно е дека Грците не ја сечат фетата на коцки, туку ставаат цело парче и навистина е обичај сите состојки да се сечат многу крупно. Понекогаш можете да најдете опции за салата од пиперка и капер, но листовите од зелена салата не се присутни во класичната грчка салата.

Имајте предвид дека маслинките во грчката салата се со семка. А порцијата во локалните таверни е толку голема што една чинија дефинитивно е доволна за двајца.

12. Различна брза храна

Уличната храна е многу популарна во Грција, но ова дефинитивно не се хамбургери. Најпознати јадења се гиро и сувлаки.

Гиросот е нешто сличен на донер. Доаѓа со пилешко или свинско месо и е придружена со помфрит, кромид и сос од цацики.

Сувлаки се мали раженчиња од пилешко, свинско или јагнешко месо кои исто така се завиткани во леб.

Во принцип, Грците сакаат да одат во таверни, тоа е составен дел од нивниот живот. Вообичаено навечер речиси сите таверни се полни, а причината воопшто не е што мештаните не сакаат да готват. Самото доаѓање во ресторан со семејството или пријателите е многу позабавно од седењето дома. Да, и не ги мијте садовите.

13. Грците се темпераментни

Има една таква позната изрека: „Тивок Грк е Грк што не се слуша на две улици“. Всушност, Грците се бучни луѓе. Тие сакаат да се расправаат, срдечно да го изразат своето мислење, страсно да демонстрираат и сочувство и антипатија.

Многу Грци не знаат како и не сакаат да ги кријат своите емоции: ако сакаат да викаат – ќе викаат, ако сакаат да пеат – не се двоумат. А најверојатно и тие околу ќе пеат. Во исто време, Грците се многу внимателни кон соговорникот, знаат да слушаат.

14. Домовите се достапни

Во Грција има многу прифатливи станови. Изнајмувањето на пристоен стан со 2-3 спални соби во голем град ќе чини околу 300-600 евра месечно. Точно, колку е повисок спратот, толку е поскап. Исто така, вреди да се напомене дека обично становите за долгорочно издавање во Грција се издаваат ненаместени. Имаат само вградена кујна и шкафови, а остатокот од мебелот закупецот треба сам да го купи.

15. Главната страст на мажите е фудбалот

Главните теми на разговор меѓу Грците се фудбалот и политиката. Грците многу го сакаат фудбалот, често одат на натпревари и уживаат бркајќи ја топката низ дворот. Инаку, со оглед на грчкиот темперамент, често не е безбедно да се оди на стадион. И покрај односот кон овој спорт, грчкиот тим само еднаш го освои Европското првенство – во 2004 година. Инаку, љубовта кон спортот се всадува кај децата на училиште: за време на паузите учениците бараат да излезат во дворот, а специјалните тренери играат со нив разни игри – од фудбал до мини голф.

Исто така, повеќето Грци, особено оние кои живеат во големите градови, се активно заинтересирани за политика и често учествуваат на демонстрации и митинзи.

16. Грците сакаат кафе и кафичи

Најчестиот пијалок во Грција е секако кафето. Грците го пијат во огромни количини. За повеќето Грци, опуштањето во кафуле со шолја кафе е секојдневен ритуал и омилена навика. Постарите луѓе се особено страствени љубители на кафулиња. За разлика од таверните, тие служат само пијалоци: кафе, узо и рецина вино. Патем, во Грција постојат концепти како „нашето кафе“ и „нашата таверна“ – односно луѓето одат на овие места со генерации.

Патем, фрапето е измислено токму во Грција.

17. Месните цркви се разликуваат од другите православни цркви

Официјалната религија во Грција е православието. 99% од Грците се крстени. Секој ден на училиште започнува со молитва и не е важно дали го делите тоа верување или не, важно е да бидете присутни и само да гледате и да учите. За Грците, важно е посетителите да ги почитуваат нивните традиции и начин на живот.

Во исто време, Грчката православна црква е доста либерална во многу религиозни прашања. На пример, во Грција, жената може да влезе во црква со непокриена глава и никој да не каже ни збор. Дозволено е да седите во цркви и свеќи може да се земаат бесплатно.

18. Грците имаат своја идеја за убавина

Многу посетители забележуваат дека надворешно Грците се поубави од Гркињите. Жените во Грција се обично ниски и дебели. Покрај тоа, многумина имаат проблеми со кожата. Козметичарите тоа го објаснуваат со особеностите на климата (поради жештината, порите постојано се отвораат) и начинот на живот (љубовта кон кафето и цигарите). За да ги сокријат несовршеностите на кожата, локалните жени користат густа и светла шминка.

Гркињите исто така обожаваат накит. И не само накит, туку и сјајни додатоци: сите видови камења, светки, мониста. Главната работа е дека сè треба да блесне. Веројатно поради оваа причина, многу грчки девојки сакаат пирсинг. И речиси сите локални жени имаат многу убава коса – добро се грижат за неа и се трудат да ја растат подолго.