во

19 Карактеристики од животот во Шведска кои не изненадија денес

Благодарение на делата на Астрид Линдгрен, шведските карактеристики и традиции ни се познати уште од детството. Барем така си мислиме. Всушност, животот во Шведска е многу различен од нашите идеи за тоа, а првата посета на оваа скандинавска земја е изненадување за многумина и се чини дека е невозможно да се навикнеш на некои локални правила.

1. Не го сакаат Карлсон овде

Ако за нас Карлсон е, иако штетен, прилично шармантен скандинавски „човек во цутот на својот живот“, тогаш за самите Швеѓани тој е модел на себичност и непочитување на личниот простор.

2. Паузата за кафе е светост.

Во шведските канцеларии постои традиција кон која самите жители на земјата се однесуваат со речиси фанатична почит. Тоа е фика или кафе пауза. Се чини дека феноменот не е единствен, бидејќи и кај нас се смета за нормално да се освежиме со чаша ароматичен пијалок во текот на работниот ден. Но, во Шведска, овој процес се сфаќа многу сериозно: не можете да го одбиете друштвото со колеги и да останете на вашето биро. Одговарањето на повици, дури и на работа, за време на паузите не е прифатливо.

3. Неформално, шведскиот е поделен на 2 подтипови: едноставен и сложен

Повеќето луѓе не користат зборови како „објективно“, „субјективно“, „преглед“, „секвенца“ во секојдневниот говор. Често тие дури и не го знаат нивното значење. Затоа, за да поминете за ерудит, доволно е да ги научите и одвреме-навреме соодветно да ги вметнете во разговор. Инаку, во тешки и лесни преводи се претставени и романите „Војна и мир“ и „Ана Каренина“ од Толстој.

4. Таткото поминува 3 месеци породилно со бебето

Родителското отсуство во Шведска трае 480 дена, а таткото 90 од нив треба да ги помине со новороденчето. И никакви гаранции за работохолизам нема да помогнат тука. Надлежните сметаат дека таткото треба да се вклучи во процесот на воспитување на детето уште од првите денови од животот на бебето. Затоа, мажите со колички се вообичаена глетка.

5. В продавниците има правила

Локалните жители одат во супермаркет со кеси за повеќекратна употреба за да избегнат употреба на пластични кеси, кои се штетни за животната средина. И ако, на пример, во вестите се појави информација дека фабрика или фарма го загадува воздухот, водата или чува животни во неповолни услови, тогаш нејзините производи едноставно ќе престанат да се купуваат.

На касата, Швеѓаните ја распоредуваат стоката од кошницата на таков начин што на касиерот е погодно да го прочита бар-кодот. Ова значително го забрзува процесот на сервисирање. И за да им олесни на клиентите да ги најдат производите што им се потребни, секоја количка има мапа на супермаркетот.

6. Во Шведска луѓето не остануваат после работа.

Вообичаена ситуација: водите активна кореспонденција со менаџерот на некоја фирма, како што е банка, туристичка агенција, пошта. Во 18:00 часот ќе добиете автоматски одговор во стилот „Работниот ден заврши, продолжуваме утре“ или „Ајде да разговараме во понеделник“. Локалните жители го објаснуваат ова со почитување на времето и приватноста.

И ако компанијата има 45-минутна пауза за ручек, Швеѓаните ќе потрошат токму толку време за ручек. На крајот на краиштата, правилата мора да се следат. Инаку, во канцелариите се грижат не само за моралната, туку и за физичката удобност на вработените. На пример, до тастатурата со код има полици за чаши.

7. Овде се исклучени кавги, расправии и повишен глас

Сите спорни ситуации се решаваат со помош на трети лица. Ако соседот пушта гласна музика навечер, Швеѓанецот ќе напише жалба до управителот на куќата. Ако газдата не ви дозволи да земете отсуство, вработениот ќе контактира со синдикатот. Доколку има проблеми во семејството, ќе се разговара со семеен терапевт. Без разлика какви проблеми ќе се случат, секогаш ќе има трета страна која ќе ја врати правдата. Често полицијата е вклучена во решавање на конфликти.

8. Овде едвај користат готовина.

Швеѓаните го користат системот без готовина Swish, кој е врзан за телефонски број и банкарска сметка за сите плаќања. Заклучно со септември 2018 година, имало 6,5 милиони корисници.

9. Официјалниот Твитер на земјата го водат обични жители

Секој има шанса да го води официјалниот акаунт на Шведска една недела и да добие пристап до твитирање. Целта е едноставна: да се прикаже земјата низ очите на нејзините жители. За да станеш неделен кустос, мора да живееш овде, а државјанството не е важно. Не можете да се номинирате, но можете да номинирате некој што мислите дека го заслужува тоа.

10. Швеѓаните имаат „озборувачки огледала“

Еден корисник ја објави оваа фотографија и напиша: „Која е целта на овие огледала? Ги видов во Шведска, недалеку од реката. Ги има во речиси секоја куќа“. Нему му било одговорено дека се работи за стар изум, кој најчесто се закачува на прозорецот од кујната, до масата и со негова помош можете да гледате што се случува на улица додека пиете кафе со пунџа. На пример, да разговарате кој дошол кај вашиот сосед. Тие се неопходни за да можете да гледате на улица без да станете од масата“, напишале во коментарите.

11. Во шведските градинки нема кревети.

Мајка која се преселила во Шведска и го носи своето дете во локална градинка ги споделила своите впечатоци на Интернет: „Прашањето со спиењето се решава на различни начини. Во оваа градинка оние кои сакаат да спијат тоа го прават на душеци, а оние кои не сакаат да спијат не се принудени. Во друга градина, помалите деца беа облечени и изнесени во големи колички на чардакот, а таму, завиткани, заспаа, дури и оние што не сакаа, па дури и во зима. Веројатно е корисно. Во принцип, Швеѓаните имаат субјективна идеја за тоа што е правилно и погрешно.

Децата можат да одат во градинки од 1 година, а за детето нема никакви барања: можеби не знае да зборува, можеби не сака нокшир, бидејќи многумина на оваа возраст само учат да одат. Наставнички се претежно жени, но понекогаш на оваа позиција работат и мажи, кои мирно менуваат пелени, ги хранат и облекуваат децата.

12. Старите дрвени кутии се многу барани

Во работните денови и викендите, Швеѓаните одат во продавниците за дизајнерски вазни, перничиња и светилки од секаков вид. Тие не штедат на удобноста и оригиналниот дизајн. Еден корисник го споделува своето изненадување од ова: „Не, вистинските маркетинг генијалци работат во Шведска! Наместо да ги фрлат старите кутии со зеленчук, тие ставаат хипстерски натпис и самоуверено ги продаваат за 10 евра по парче. Тетка ми ги зеде сите 4 за да ја украси внатрешноста на собата на нејзината ќерка.

13. Во државата владее вистински култ кон спортот

3 милиони Швеѓани официјално се членови на спортски клубови. Зимските спортови се многу популарни, но луѓето овде играат и фудбал и кошарка и се занимаваат со трчање, пливање, пешачење и секако возење велосипед. На раскрсниците има посебни столпчиња со потпирач за нозе за одмор на велосипедистите.

14. Шведскиот пасош е 3-ти највлијателен во светот.

Тоа значи дека е многу лесно да се патува низ светот со него: не треба да добивате виза и да давате информации за себе во случај на патување. Локалните жители се многу горди на фактот што можат да влезат во 170 земји низ светот без виза. На прво место во рангирањето се Обединетите Арапски Емирати, чии жители можат да посетат 179 земји без виза.

15. Метрото во Стокхолм е наречено најдолгата уметничка галерија во светот.

Метрото во Стокхолм е познато по необичниот дизајн на централните станици. Градот стои на карпеста основа, па тунелите се буквално вдлабнати во карпата. Ѕидовите и таваните на станиците не се оформени, но за секоја од нив е смислен уникатен дизајн. И во метрото постојано се одржуваат разни изложби, на пример, на детски цртежи. Туристите често го посетуваат локалното метро како туристичка атракција.

16. Во 2015 година, луѓето во Шведска почнаа да добиваат чипови.

Швеѓаните експериментираат со микрочипови од 2015 година, а сега во земјата се чипирани над 3.000 луѓе. Постапката е едноставна: со помош на шприц, под кожата се става сензор сличен на парче тенка жица, кој ги снима податоците од пластичните картички, пропусниците, патните исправи и други важни информации. И тогаш сите прашања може да се решат со еден допир. Трошоците за вградување чип се движат од 150 до 200 долари.

17. Личните граници се заштитени не полошо од државните граници

Почитувањето на личниот простор во Шведска понекогаш добива трансцендентални форми. Веќе не се чудиме кога гледаме како Швеѓаните стојат во редици – на растојание од неколку метри еден од друг. Можеме да ја разбереме нивната одбивност да разговараат со познаници на улица. Но, тоа што ако се извалкаш, ни блиските пријатели нема да ти кажат за тоа, за да не те навредат, сепак не ни се вклопува во главата.

18. Името на детето мора да се договори со даночната служба

Покрај очигледната функција на собирање даноци, шведската даночна агенција има уште една задача: да ги координира и одобрува имињата на новороденчињата. Според законот од 2017 година, комбинацијата на букви не може да биде избрана како име ако е потенцијално способна да навреди некого или да му предизвика непријатност на сопственикот. Затоа, во Шведска, никој не се вика Икеа, на пример.

19. Овде има сиромашни луѓе, но тие живеат добро

Во Шведска, едно лице се смета за под прагот на сиромаштија ако нивниот месечен приход не надминува нешто повеќе од 1.100 евра. Цените во земјата се високи, но благодарение на социјалната поддршка, шведските сиромашни можат да си дозволат прилично удобен животен стандард: куќа, евтин автомобил, образование. Па дури и богатите овде не се срамат да возат велосипед или да користат јавен превоз.