во , ,

19 Луѓе чија генијалност работи 300 на саат

Секој од нас понекогаш доаѓа до нестандардни решенија во секојдневниот живот за радост на себе и на своите најблиски. Но, има „луди генијалци“ со кои не можете веднаш да разберете што да направите – дали да прашате за нивното здравје или да им дадете Нобелова награда.

Месото секогаш се пржи за време на готвењето, но отсега тоа нема да се повтори.

„Го продаваат огледалото, но овој импровизиран држач за телевизор ми го привлече вниманието.”

„Не можев да ја најдам мојата палета, па измешав бои на пита леб.”

“Што? Да плаќам за базенот? Ќе го направам сам од ѓубре во гаража!“

„Мојата пријателка рече дека и требаат електрични мелници за сол и бибер. Ниту збор повеќе!“

„Мојот пријател направи држач за чадор од чанта и бетон.”

„Не сум добар со алатки и често користам клуч наместо чекан. Мојот сопруг научи да заварува и го направи ова за мојот роденден“.

„Ќе оставиме да виси така засега“, рече тој. Тоа беше пред 4 години“.

Насловот гласи: „Детектор за земјотреси“.

„Не забележав дека нема завеса за туширање кога се вселив. Но, секогаш постои начин“.

„Кога славината тече и сите продавници се затворени.”

„Ќерка ми слика качена на скала: „Тато, ми треба скала со место за бојата“. По 10 минути таа праша каде се врските. Многу сум горд на неа“.

„Копчето за вклучување на лаптопот на татко ми…“

„Ова го направи мојата пријателка кога нејзиното семејство почна премногу често да го губи далечинското за телевизорот“.

Генијално!

„Имам 3 мачки и куче и ми здосади да купувам скапи волнени партали, па решив добро да го искористам моето хоби и да ги плетам.”

„Топлината од 30 степени само не принуди да направиме тенда.”

Кој рече дека ножот не може да стане шпатула?

Историјата покажува дека само резултатот е важен

Еден пријател се јави пред околу 10 минути и ме праша за мојот сос за ракчиња што го правам. Му викам:

– Стави го путерот во водена бања, додади сол, лук и малку анасон.

– Што е тоа водена бања?

– Истури неколку сантиметри вода во тенџере и стави ја чинијата во него. Загреј додека не се растопи и вари го уште 5 минути за да се спојат вкусовите.

– Мислам дека разбрав. Фала, пријатно.

– Чао, прати ми слика – од ракчињата и сосот.

Тој го испрати ова и уште се смеам.