во , ,

20 Смешни докази дека не ги заслужуваме нашите баби

Иако понекогаш се чувствуваме како да зборуваме на различни јазици со постарата генерација, повеќето од нас имаат некои од најубавите спомени од нашите животи со нашите баби, барем уште од детството. За нас нивните врати се секогаш отворени, а масите најчесто се натрупани со домашни колачи и други деликатеси. Поради оваа причина, вреди да им ги простиме дури и веселите непријатности.

1. „И реков на баба ми дека ми се допаѓаат нејзините чевли и таа ми ги зеде истите“

2. „Кога бев мал, имав страст за Сунѓерот Боб и мојата најкул баба ми го изплете овој килим“.

3. „Ги заборавив пижамите дома, но баба ми ми позајми едни од нејзиниот гардеробер“.

4. „Ќерка ми и подари на баба и модерна постава, за да не користи мушама, доаѓам на гости и да го гледам ова“

6. „Денес мојата мачка за прв пат ја запозна баба ми. Ова се случи 10 секунди откако таа седна на каучот“.

7. „Конечно ја зедовме бабата од домот за стари лица и еве што таа извади од таму“

8. „Баба ми ја соши фотографијата направена во 1987 година“.

9. „Влегувам во собата и го гледам син ми како се обидува да чкрта нешто во тетратка со пенкало. На мое изненадување, во моите очи, баба ми одговара: „Не грижи се, пенкалото повеќе не пишува, тогаш ќе треба да го фрлиш“

„Еве го самото пенкало. Од графички таблет“

10. Кога грижата за баба достигна ново ниво

11. „Не знам зошто, но сите баби мораа да имаат вазна од овој материјал“

12. „Бабата на мојот пријател мислеше дека нејзиниот iPad е даска за сечење“.

13. „Мојата баба сака пити со јаболка. Ова е божиќен подарок за неа“.

14. „Автомобилот на баба ми, дами и господа“

15. „Пред 20 минути и реков на баба ми дека сум гладен“.

16. „Баба ми ја облече ќерка ми во чевли со плишани мечиња мислејќи дека се нејзини. Не можам да престанам да се смеам”

17. „Јас и сопругата побаравме од баба ми да купи чипс од кромид и крем во продавницата. Одделно купила павлака.

18. „Помогнав на баба ми да се пресели. Додека ја средував старата гардероба, таа ми ја даде оваа кошула велејќи: „О, чекај, нова кошула, никој не ја облекол. Ти личи”

19. „Баба проба плескавица и рече дека може сама да го направи. И таа го направи!

21. „Истото чувство кога баба ти ќе се всели кај тебе и ќе го зеде кромидот со себе“