во

21 Чудни работи за кои луѓето на интернет нервозно бараат објаснување

Дали некогаш сте налетале на предмет што ве натерал да ја чешате главата во збунетост? Сите сме биле на ваше место! Нашата љубопитна природа едноставно нема да ни дозволи да се одмориме додека не ја откриеме вистинската намена. Но, помина времето кога моравме да одиме до библиотеката или да молиме експерт за одговори. Благодарение на моќта на интернетот, имаме цела армија онлајн детективи на дофат!

1. „Тоа е гума или силикон, со големина на врвот на прстот; не се брише; тешко е како топка, но не отскокнува како топка. Не свети. Што е тоа?”

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е „гума за сијалица од 80-тите без металното дно“

2. „Какви се овие метални работи на аглите на овие скали и која нивната намена?

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова се аголни штитници за прав. Тие го олеснуваат бришењето прашина од аглите.

3. „Што е ова нешто? Мал златен сад во форма на прасе со отстранлива мала лажица како опашка“

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е сад за сол.

4. „Што се случува овде?

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Направиле пробни ровови за да се осигура дека нема важни археолошки артефакти кои би можеле да бидат уништени со ископување.

5. „Зошто овој знак Стоп изгледа поинаку?

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова се ролетни, кои обично се користат за да може знакот да се чита од сите аголи.  Многу почесто ќе ги гледате на семафорите.

6. „Кружен предмет налик на пластика направен од „клетки“. Може да се најде на неколку плажи, во Сардинија (Италија).

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова е се користи за третман на отпадни води.

7. „Сега ги поседувам овие мистериозни стапчиња со акрилни неонски виножита. Знае ли некој што купив?“

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова се повеќебојни акрилни Mahjong туркачи.

8. „Ова го најдов кога го чистев подрумот на моите родители. Изработен е од дрво и бојата е избледена“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е држач за телефон. Вертикалната празнина е за вашиот градски телефонски именик или книги. Горниот дел е рачка за движење.

9. „Која е целта на овој тоалет?

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова е стандарден писоар „Sanistand“ од 1950 година за жени.

10. „Овој луксузен хотел има плитка када со 2 страни“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Најпрво треба да ги чувате стапалата во топла вода, а потоа брзо да ги ставите во ладна вода (повторете неколку пати). Ова би требало да помогне во циркулацијата. Овие кади обично се користат во бањи и други велнес или здравствени установи.

11. „Оваа работа е на средината на ѕидот во мојата куќа од 1906 година“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е затворен гасовод од времето кога користеле осветлување на гас.

12. „Оваа метална покривка на подот во нашата нова куќа, заштрафена на земја“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова е вграден штекер за подот.

13. „Оваа работа како тиква се отвора на шарка, внатре има брава со мала стаклена тегла“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е винегрет, парче накит што содржи миризливи соли или парфем што жените го обесувале на синџир во викторијанско време.

14. „Ја најдов оваа чудна работа во фиока за ѓубре“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Класичниот Sunbeam Mixmaster имал додаток за соковник кој изгледал како сад закачен на горниот дел од миксер. Ова е делот од кој се излева сокот. Жичаниот дел имал мало сито за филтрирање.

15. „Каков е овој феномен на мраз што го најдов денес?

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова има врска со замрзнувањето на влагата додека бега од растително ткиво.

16. „Какво е ова високо парче пластика со метална основа?

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Ова е постоље за кларинет (или сличен инструмент).

17. „Овој чуден предмет од Тифани мистериозно ѝ го подари на мојата сопруга нејзината баба, додека одбиваше да каже што е тоа“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Оваа работа служи за мешање пијалоци.

18. „Ова го најдов додека го чистев таванот. Дрво е, изгледа рачно изработено, но немам поим што е или за што служи“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е Јакуба – симбол на гостопримството во традиционалната африканска уметност. Тој претставува 2 многу различни универзуми кои се спротивни.

19. „Бел пластичен предмет со квадрати и правоаголници; светло е и нема ништо напишано на него“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Тоа е држач за батерии за оригиналната батерија во Mercedes Benz W168. Јас го имав тој автомобил.

20. „Мал метален предмет што ми се вклопува на дланката. Злато обоениот дел се лизга нагоре и надолу, но може да се заклучи на место со завртката за прилагодување“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

Изгледа како овој држач за пенкало за втиснувач.

21. „Мал метален сад со 4 ногарки и навој“

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции

„Капаче на радијаторот за Ford Model T 1909 до 1927 година“.

Бонус: „Го видов овој чуден облак додека трчав“.

15+ ставки кои на Интернет нервозно бараа индиции