во ,

22 Карактеристики на животот во Германија кои не изненадија денес

Што знаеме за Германците? Практични се, педантни и никогаш не доцнат. Но, не е баш така. Кога станува збор за железничкиот систем во земјата, жителите и посетителите на Германија се соочуваат со шокантни доцнења. Возовите таму речиси никогаш не пристигнуваат на време. Патем, ова не е единствената локална карактеристика што ги изненадува туристите.

Еден од најпопуларните германски производи се конзервираните колбаси. Конзервите можат да бидат и метални и стаклени.

Варените јајца може да се купат во која било продавница. Тие обично се обоени во светли бои.

Во Германија можете да купите кечап и мајонез во едно пакување. Изгледа како паста за заби.

Ова е простор за паркирање на кучиња во самопослуга.

Специјална машина за чистење колички во супермаркет.

Автобусите во Германија прикажуваат слика од шолја кафе кога возачот прави кратка пауза.

На главните железнички станици, информациите се врежани со Брајово писмо на оградите.

Лулашки за инвалидска количка во Германија.

За да се заштеди простор, дрвјата се засадуваат директно по ѕидовите на зградите.

Во еден германски град беа поставени термоизолирани капсули за да спијат бездомниците.

Клупа за сите прилики.

Машина за капење кучиња.

„Живеам во Германија 25 години и ова е најгерманското нешто што сум го видел.

„Секое гробиште има посебни летви на кои се прикачени канти за полевање. Кога посетителите доаѓаат да ги наводнуваат цвеќињата, тие ги отклучуваат и ги земаат своите“.

Германците се многу креативни во креирањето на семафорите.

Луксузен хотел во Германија. За инсекти.

Овде продаваат леб без кори.

„Супа од азбука“ се продава во Германија. Можете дури и да го најдете симболот @ во сетот.

„Мојот сопруг е Германец и ми рече дека ова е најдобриот појадок на светот. Размислувам за развод“.

  • Тоа е шолја кафе и лебче со мето (сурово мелено свинско месо со зачини).

Еве што можете да најдете во центарот на Бохум.

По паркирањето, Германците оставаат вакви бројчаници зад стаклото

Возачите го наведуваат времето на пристигнување на нив. Така, контролорот може да провери колку долго автомобилот бил на паркингот и доколку времето ја надмине дозволената граница, да изрече парична казна.

3D тепих во германски хотел. Се користи за да ги спречи гостите да трчаат низ ходникот.

Имаме „повраќаници“ на јавни места каде што се случуваат настани како Октоберфест.

Бонус: Мислевме дека Јапонија е кралство на автомати. Но, не: Германија дури и ги надминува.

За гуми за велосипеди.

Книги

Вендинг автомат со месо и колбаси.

Вендинг машина за семки од цвеќиња наречена „храна за пчели“.