во ,

24 Луѓе кои сакале обичен одмор, но животот решил нешто друго

Одморот е слатко време кое со нетрпение го очекуваме како празник. Во овој краток период, туристите едноставно се обврзани да уживаат во животот, да истражуваат нови места, да прават грандиозни планови и да не заборават да станат херои на неколку смешни приказни за неоправдани очекувања. Понекогаш туристите имаат доволно сила да го фатат овој момент кога суровиот живот го поправа сценариото на нивното патување: на некои им одзема впечатоци, на други пари, а на трети време, но им дава искуство.

1. „Мојот син најде школки на првата прошетка на плажа. Немав сила да му ја кажам вистината“.

2. „Бев на одмор во Рио, ја видов познатата статуа на Христос Спасителот“

3. „Сè што сакам да кажам за Бали е изразено на оваа фотографија. – Плаќаш да одиш само до средината на водопадот. За да стигнете до втората половина, треба да купите уште еден билет“

4. „Отидов на одмор во Париз со мојата девојка. Вака изгледаа повеќето од нашите посети на музејот.’

5. „Не можам да не се пожалам. Резервирав апартман со поглед на море…”

6. „Решив да го потсетам колегата дека наскоро ќе заврши одморот“.

7. „Станав во 3:30 и пешачев околу 4 часа за да ја видам оваа прекрасна глетка“.

8. „Ајде да одиме во Италија да ја видиме Фонтаната Треви“

9. „Телефонот ми падна од џебот на летот за Токио. Го поместив седиштето за да го земам и на крајот го здробив“.

10. „Отидовме на одмор и доплативме за соба со поглед на планина. Никој не спомна дека машината за чистење снег вака ќе го расчисти снегот“.

11. „За време на нашето патување баравме долго време и конечно најдовме јавен тоалет.

12. „Моето куче ми го изеде пасошот неколку дена пред патувањето во странство“

13. „Еден мој пријател отиде во Италија и некако успеа да ја фотографира кривата кула во Пиза, без да биде крива“.

14. „Отидов во Норвешка од Флорида, 4 часа се качувавме на карпа по дожд. Сега уживам во неверојатниот поглед“

15. „Дојдов во Грција да се забавувам на сонце. Дожд врне веќе 5 дена по ред, а јас утре заминувам“.

16. „Отидовме на одмор со целото семејство. Не го очекував тоа“

17. „На веб-страницата на хотелот пишуваше дека има теретана“

18. „Долго време го планирав моето патување од соништата во Кина. Вака изгледаше Кинескиот ѕид“.

19. Кога конкретно ќе отидете во Лондон за да го видите Биг Бен

20. „Се разбудив во 2:30 наутро, возев 2 часа за да го дочекаме изгрејсонцето на врвот на вулканот Халеакала. Дали некогаш сте виделе таква „убавина“?

21. „Изнајмив автомобил и возев 2 часа од Берлин за да го видам познатиот Ѓаволски мост (Rakotzbrücke). Не го погодив тајмингот“

22. „Фотографијата е направена пред хотелот Хилтон на Бали. Живеевме недалеку од таму и отидовме да видиме дали плажата е почиста“.

23. „Мојата пријателка беше на одмор на Хаваи и побарала од случаен минувач да ја фотографира покрај дрвјата. Благословете го овој човек“.

24. „Пред 10 години се искачив на вулканот Агунг на Бали во 4 часот наутро за да го видам прекрасното изгрејсонце…“

Морав да станам во 3 часот наутро за да стигнам до вулканот. Мојот најдобар пријател беше премногу мрзлив да ми се придружи и останав сам со балиски водич кој не зборуваше ни збор англиски. Колку повисоко се искачувавме, толку повеќе сфаќав колку ја потценив температурата на врвот на вулканот. Зошто не ја зедов мојата јакна? Влажноста во воздухот ми ја натопи облеката. Горна лева фотографија: врвот на вулканот. Горе десно: неверојатно изгрејсонце. Долу лево: огромен кратер. Долу десно: замрзнат 19-годишен (јас).