во

9 Ненормални работи што жените ги правеле порано за да изгледаат убаво

Дали некогаш сте замислувале дека изметот од славеј може да ви помогне да ја одржувате кожата навлажнета и беспрекорна? Или дека можете да носите кармин направен од мелени мравки и бубачки? Или, уште подобро, дека бричењето на косата од горниот дел на челото би направило да изгледате поблагородно или поинтелигентно?
Овие и други практики биле многу чести кај жените низ вековите. И некои од нив се уште се користат и денес, дури и ако не сме свесни за тоа.

1. Црвената козметика направена од бубачки била многу честа појава во античко време (а инсектите може да се користат и денес во некои кармини).

За да гарантираат прекрасен и привлечен изглед преку црвена боја на усните, античките египетски жени дробеле инсекти. Од тоа тие би добиле некаква боја што би ја нанесувале на нивните усни. Ова бил метод и на метод на Клеопатра (на сликата, играна од Елизабет Тејлор во сега класичниот хит Клеопатра). Тие исто така користеле мешавина од фокус-алгин, јод и бром манит за да направат боја за усните. Сепак, малкумина од нив знаеле дека оваа комбинација може да биде фатална за оној што го носи карминот или за оној кој ќе бакне некого што го носи.

Но, ако мислите дека користењето бубачки за правење пигменти е минато, грешите. Денес, мала бубачка што живее во различни кактуси во Мексико, во јужниот дел на САД и во Перу, Дактилопиус кокус, се користи во козметиката, храната, и индустрии за пијалоци. Ова е всушност она што дава интензивна црвена боја на сите овие производи. Затоа, скоро сигурно е дека сте ја носеле, пиеле или сте ја изеле бојата извлечена од овој инсект во одреден момент од животот и можеби не сте ни го сфатиле тоа!

2. Во Јапонија, ако имате црни заби значи дека сте убави.

Траги од поцрнети заби може да се видат на коските закопани во Јапонија за време на периодот Кофун (250 до 538 г. н.е.), помеѓу 3 и 6 век. Низ историјата, оваа практика наречена охагуро, во Јапонија, имала голем број на различни значења во зависност од времето и местото каде се користела. На пример, во некои случаи, требала  да  покаже дека жената полнолета, во некои други, за да покаже дека е мажена или да ја симболизира верноста. Исто така се верувало дека тоа е начин за спречување на расипување на забите. Додека неколку историчари тврдат дека практиката била начин да се направи мажената дама да изгледа непривлечно, има многу научници кои не се согласуваат со оваа теорија.

Мастилото или бојата, наречена канемизу, се подготвуваа со железо разредени во оцет, а потоа се додава жолчка во прав или чај. На крајот на 19 век, јапонската влада забрани практикување охагуро, а денес се користи само во претстави, филмови и некои традиционални настани. Сепак, оваа традиција останува популарна и сè уште се практикува во некои делови на Азија, вклучувајќи ја Индија, а исто така и во Океанија.

3. Јапонките открија дека изметот од славеј може да ја подобри нивната кожа (и овој производ се користи и денес!).

Од 17 век, Јапонките користеле мешавина од оризови трици и измет од еден вид славеј (наречен угуису во Јапонија) за да ја осветлат кожата. Оваа навика беше позајмена од Корејците, за кои се знаеше дека користат измет од птици за да ги отстранат тешките дамки од кимоните. Актерите од театарот „Гејшас“ и „кабуки“ започнаа да ја користат оваа егзотична состојка, наречена угуису, за чистење на кожата откако ќе ја отстранат густата бела шминка.

Можеби оваа приказна ќе ви биде малку глупава, можеби дури и одвратна. Но, во секој случај, треба да знаете дека всушност има некои научни размислувања за да се поткрепи оваа практика. Изметот од птици содржи уреа, моќен навлажнувачки крем, исто така присутен во човечката урина и пот, што е широко користен во модерната индустрија на производи за убавина.

Но има уште повеќе. Практиката на користење угуису како навлажнувачки крем опстојува во модерната козметичка индустрија. Во денешно време, изметот е стерилизиран и 100% ослободен од микроорганизми. Какво олеснување! Ќе бидете задоволни да знаете дека, според озборувачките списанија барем, Том Круз и Викторија Бекам се едни од славните личности чија тајна да изгледаат неверојатно е измет од славеј.

4. Лошите заби биле знак на висок статус за време на владеењето на Елизабета Прва во Англија.

Кралицата Елизабета Прва владела со Англија во текот на втората половина на XVI век, и таа била главен трендсетер. Се разбира, никој од трендовите што ги поставила не се смета за многу привлечен или здрав според денешните стандарди. За почеток, нејзините заби изгледале прилично истрошени и расипани поради склоноста кон слатки.

Шеќерот од трска бил новина во Европа во тоа време. Донесен е од Северна Африка и бил многу скап производ. Значи, имањето темни заби било знак на висок статус, а некои жени ги поцрнувале насмевките само за да создадат впечаток дека припаѓаат на повисоките класи.

За време на владеењето на оваа кралица,  затемнетата кожа се покажувало дека припаѓате на работничката класа. Затоа носењето на супер бела шминка што сите сме ја виделе на филмовите се користело како начин да се разликуваат богатите од сиромашните. Сепак, кралицата Елизабета Прва носела бела шминка и од друга причина: била заразена со вирусот сипаници, болест што оставила длабоки лузни на лицето.

Шминката што се користела во тоа време денес е забранета бидејќи е направена со основа на олово, што може да предизвика невролошки и други здравствени проблеми. Типичниот изглед на времето бил целосен со бричење на дел од косата за да има големо чело, знак на моќ и интелигенција.

5. Европските благороднички од ренесансата се разликувале од другите по тоа што носеле неверојатно високи потпетици.

Во 15 и 16 век во Италија, жените кои припаѓале на повисоките социјални класи се обидувале да се разликуваат од останатите носејќи многу високи чевли, наречени чопини. Постои уште едно објаснување за усвојувањето на толку чуден моден тренд: платформите спречуваа фустаните на благородниците да се влечат по валканите улици и подови во градот додека шетале.

Трендот се појави во Венеција и брзо се прошири во другите европски земји, како што се Франција и Шпанија. За да можат да одат барем со одреден степен на рамнотежа и стабилност, дамите кои носеле чопини секогаш биле придружувани од 2 слугинки за да ги поддржат на ниво на рамо, буквално.

6. Огромни перики, фиксирани со сало, биле многу елегантен додаток во Франција.

На францускиот двор од 18 век постоело време кога, за да изгледаат елегантно, девојчињата морале да носат о8омни перики. Тие би ги украсиле со сите видови цвеќиња, накит, панделки, па дури и плишани птици. Сликата на принцезата де Ламбале , пријателка и доверлива на сојузничката кралица Мари Антоанета, ни покажува добар пример за тоа како изгледа тој тренд.

Овие перики беа ремек-дела на квалификувани професионалци кои ја прицврстуваа лажната коса на вистинската коса со употреба на животинска маст. Бидејќи жените поминувале многу време со перики на себе, вообичаено било да привлекуваат стаорци и други животни, особено додека спиеле. Оттука потекнува потеклото на изразот „Твојата коса изгледа како гнездо на стаорец“.

7. Ледена маска за освежување на лицето, хит во 30 -тите во Холивуд.

Во Холивуд од 30-тите и 40-тите години на минатиот век, секојдневно се правеа забави во замоците на актери, режисери и продуценти со големо име. Но, што и да се случи, ден потоа, актерките мораа да изгледаат уредно и убаво. Нивната кожа мораше да биде сјајна кога снимаат или учествуваат на прес-конференции.

Значи, според рекламирањето од тоа време, оваа маска со пластични коцки исполнети со вода може да го реши проблемот со отечено лице. Само оставете ја маската во замрзнувач некое време, а потоа ставете ја онолку колку што ви треба за да ја намалите подуеноста. Макс Фактор, компанијата што стои зад оваа „иновација“, тврди дека нивните маски исто така може да им се најдат кога актерките треба да си го олеснат лицето по долга сцена. Според нив, тоа би ги изедначило нивните карактеристики, па дури и ќе ги заштити од ефектите на силните рефлектори што се користат во филмските студија.

8. За време на Втората светска војна, жените цртале линија на нозете за да создадат илузија дека носат најлонски чорапи.

Најлонските чорапи ја револуционизираа модата во 1940 година, кога 4 милиони единици пристигнаа на американскиот пазар и, патем, се распродадоа за само неколку дена. Меѓутоа, во 1941 година, кога САД влегоа во Втората светска војна, целото производство на ова ново синтетичко влакно беше наменето за производство на падобрани, јажиња, мрежи и други воени артефакти.

Милиони жени низ целата земја останаа без својот скапоцен додаток. Но, тогаш козметичката индустрија се обиде привремено да го реши проблемот со создавање на нешто што се нарекува „течни чорапи“. Овој нов производ овозможи да се нанесе шминка на нозете за да се создаде впечаток дека носат најлонски чорапи.

9. Смалувач на брадата ветува дека ќе ја врати изгубената младост за неколку часа (денес, оваа техника на маркетинг сè уште работи).

Оваа направа за смалување на брадата од 19 век, рекламиран од трговец во Њујорк, повеќе личи на инструмент за само-мачење отколку на што било друго. И дури и да е така, тој стана исклучително популарен. Постојат модерни верзии на смалувач на брадата и тие можат да се купат од разни страници за онлајн купување (видете ја сликата подолу).

Дали е можно ова да работи? Паскале Деј, соработничка на англиската веб-страница за убавина So Feminine, го тестираше производот и одговори дека, навистина, двојната брада се намалува кога се користи овој уред … Но, ефектот трае само неколку дена. „Не е направено за да трае, тоа е нешто што го правиш за да се подготвиш пред една вечер надвор“, напиша таа.