во

9 Филмски коситми кои биле ноќен кошмар за актерите

Костимите помагаат да се оживеат филмските ликови и да бидат поверодостојни. Актерите и актерките секогаш се радуваат на првиот пат кога ќе облечат костим и ќе ги преземат своите улоги. Но, на sвездите не им е секогаш пријатно да ги носат овие креации. Во овој случај, тие се принудени да поминат неколку недели, па дури и месеци, во тесна, несмасна облека, минувајќи часови во соблекувалната.

Анџелина Џоли – Maleficent

Претворањето на  Анџелина Џоли во Малефицент е беше лесна работа. Тимот за шминкање поминуваше по 2,5 часа на неа секој ден, а актерката (според нејзините зборови) не е најтрпеливата личност на светот. Џоли имала протетика за нос, јаболчници и уви за да изгледа застрашувачки и како вонземјанин. Таа исто така мораше да носи бели леќи.

Но, огромните рогови беа најголемиот извор на проблеми. Во своите интервјуа, Џоли призна дека биле доста тешки, па вратот и се изморувал, брзо. Дополнително, таа мораше да носи високи штикли  и честопати да удира со рогови на работите околу сетот.

Саоирсе Ронан – Мери Кралицата на Шкотите

Соирсе Ронан мораше да носи корсет 12 часа на ден, и тоа навистина влијаеше на нејзиниот изглед. По завршувањето на снимањето, на нејзиното тело му требаше скоро 1 месец да се сврти од формата на песочен часовник какво што било порано. Таа исто така рече дека корсетот бил навистина непријатен и ги притиснал нејзините органи.

Ралф Фајнс – Хари Потер

Актерот се сеќава на шминката и костумот со кои се појави на толкувањето на Темниот Господин со морници. Ралф Фајнс цело време се сопнувал на костумот и исто така морал да носи хулахопки. Тие постојано паѓале и тој не можел да оди толку летаргично како ликот Волдерморт. Така, Фајнс го изгубил трпението и ги замолил дизајнерите на костумите да направат нешто во врска со тоа. Проблемот бил решен брзо: горниот дел од хулахопките се исекоа, и тие беа претворени во нешто што личи на чорапи.

Тилда Свинтон – хотел Гранд Будимпешта

Тилда Свинтон мораше да поминува 5 часа на ден во соблекувалната за нејзиниот тим да ја претвори во стара дама. Таа се присети: „Беше фасцинантно гледајќи го начинот на кој работат овие момци. Имав цел тим што ги земаше овие парчиња што изгледат како сланина и ги ставаше на моето лице и рацете и ушите. Фасцинантно е, мене тие работи ми се интересни. “.

Исто така, беше потребно исто толку време за да се отстрани шминката. Свинтон ја имал таа среќа да помине само 2 дена на снимањето.

Бри Ларсон – капетан Марвел

Бри Ларсон се пожали дека нејзиниот костум е неверојатно непријатен. Не можела да го облече сама, и требло помош од 2 асистенти што ја облакале по 30 минути. Било доста тешко да се оди во тоалет во таков костум. Ларсон била придружувана од тим од 5 лица да и помогнат.

Орландо Блум – Господарот на прстените

Актерот има темно кафени очи, па мораше да носи сини контактни леќи на сетот. Блум ги мразеше со целото свое срце затоа што леќите му ги иритираа очите и паѓаа цело време. Кога Блум се врати на оваа улога во трилогијата „Хобит“, тој одби да ги носи, па неговите очи беа сменети со CGI (Компјутерски генерирана слика).

Хелена Бонам Картер – Планета на мајмуните

Снимањата започнуваа во 7 часот наутро, но Хелена Бонам Картер мораше да се разбуди веќе во 2 часот по полноќ, бидејќи процесот на шминкање траеше околу 4 часа. Таа рече: „Тешко е да се издржи, и до крајот на снимањето, вашите нерви стануваат целосно изнемоштени“.

Беше тешко да се јаде и пие во овој костум: актерката мораше да користи огледало за да знае точно каде и е устата под маската, за случајно да не ја уништи шминката. И навистина беше тешко да се глуми во овој костум бидејќи шминката и гумата не и дозволија на Картер да ги покаже своите емоции многу добро. И џиновските уши не и дозволуваа да ги слуша своите колеги.

Мајкл Шин – Сагата за самракот: Разни зори

Ова не беше прв пат Мајкл Шин да носи непријатни костими. За улогата на Трон, тој мораше да носи корсет и огромни потпетици. Но, вампирските контактни леќи што ги носеше во овој филм беа многу полоши. Шин откри дека требало целосно да ги покриваат обете очи, па затоа биле многу поголеми од обичните контактни леќи. И процесот на нивно ставање било тортура. Прво, асистенти мораа да го подигнат горниот капак и да стават дел од леќата. Тогаш тие би го сториле истото со другиот очен капак. После тоа, тие би направиле некои работи за да го прилагодат позиционирањето на леќите.

Покрај тоа, Шин мораше постојано да користи капки за очи и да трпи главоболки затоа што немаше периферен вид додека носеше леќи.

Гвинет Палтроу – Плитка Хал

Костумите не прават само да се чувствувате лошо однадвор. Понекогаш, актерите доживуваат емоционална траума. Гвинет Палтроу го доживеа она што луѓето со дополнителна тежина често ги чувствуваат и не и се допаѓаше Палтроу објасни: „Првиот ден кога го пробав дебелото одело, бев во Трибека Гранд и прошетав низ фоајето. Беше толку тажно. Беше толку вознемирувачко. Никој не воспостави контакт со очите затоа што бев дебела. Се чувствував понижено затоа што луѓето беа навистина груби “.

Шон и Марлон Вајанс – Бели девојки

Трансформацијата на браќата во сестри се покажа како тешка задача и за тимот за шминка и за самите актери. Целиот процес траеше 7 часа на почетокот, но потоа тимот успеа да го намали на 5 часа. „Вака правевме 60 дена, и беше исцрпувачки за нив и беше исцрпувачки за нас, обидувајќи се да го создадеме ликот секој ден. Ако јаделе или пиеле нешто, шминката мораше да биде поправена. Едвај спиеја со шминката и работеа цел ден, но беа неверојатни, се шетаа и се шегуваа “.